Więcej precyzji. Czy 2 tygodnie to 14 dni?

Więcej precyzji. Czy 2 tygodnie to 14 dni?

Z matematyczną precyzją uspokajam, że tydzień ma nadal 7 dni, czyli dwa tygodnie – 14. Ale czy zawsze?

Do analizy tego pozornie prostego zagadnienia skłoniło mnie pytanie do poradni językowej o to, czy wyjazd na dwa tygodnie studiów, to wyjazd na 14 dni. I nie mam aż takiej pewności jak p. dr Kłosińska odpowiadająca na pytanie. Bo owszem, jeśli mówię, że wyjeżdżam na dwa tygodnie, to w domu nie będzie mnie 14 dni. Proste. Ale jeśli w rozmowie ze znajomym mówię, że jadę na dwutygodniowy zjazd na sesję studencką, a zajęcia odbywają się tylko od poniedziałku do piątku, to przekazuję również informację, że co prawda w domu nie ma mnie 14 dni, ale zajęte mam de facto tylko 10 z nich, czyli 4 zostają na wypicie dobrej herbaty.

Warto o tym pamiętać, bo język nie zawsze jest (niestety) precyzyjny i czasem drobne przeformułowanie jakiejś wypowiedzi może pozwolić na przemycenie w tekście dodatkowych informacji. To zresztą niejedyny przykład tego, jak duże znaczenie mają szczegóły.

Grafika wpisu: Banner vector created by makyzz – www.freepik.com

Robert Wąsik

Od 10 lat copywriter. Zdobywam wiedzę, ale prywatnie zostałem nudziarzem. Nie znoszę komputerów, więc piszę dobrze za pierwszym razem, żebym tylko nie musiał poprawiać.

One thought on “Więcej precyzji. Czy 2 tygodnie to 14 dni?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.