Skundście Państwo som?

Skundście Państwo som?

W języku funkcjonują dwie formy: Państwo jesteście i Państwo są. Która jest poprawna? Jak ich używać i czy w tekstach promocyjnych ma to jakiekolwiek znaczenie?

Sam odczuwam wielkie rozdrażnienie, kiedy słyszę, że „Państwo są”. Państwo to – na chłopski rozum – grzecznościowa forma zwrotu do trzeciej osoby, czyli per „wy”. A nie mówi się „wy są”, tylko „wy jesteście”. Czyli poprawna powinna być forma „Państwo jesteście”. I poprawna, owszem, jest. Nie jest jednak formą najlepszą. Konkretnie, stosuje się ją jako nieco bardziej familiarną, kiedy mówi się bądź pisze do osób, które już się zna, albo można mieć nadzieję, że się taką znajomość nawiąże. Kiedy jednak rozmówca czy odbiorca stoi w hierarchii wyraźnie wyżej, językoznawcy zlecają formę „Państwo są”. Nie zmienia to faktu, że bardzo mnie ona gryzie i raczej z niej nie korzystam.

W reklamie, szczególnie kierowanej do „samej góry”, warto odpowiednio dobrać formy. Z drugiej strony – pewnie warto też trochę ograniczyć wykorzystywanie wszędzie nadużywanej formy „Państwo jesteście”. Jeśli ci to nie wychodzi, dodaj sobie kolejny powód do listy uzasadnień, dlaczego warto płacić copywriterowi.

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Czy-macie-Panstwo;10223.html

Grafika wpisu: Business vector created by freepik – www.freepik.com

Robert Wąsik

Od 10 lat copywriter. Zdobywam wiedzę, ale prywatnie zostałem nudziarzem. Nie znoszę komputerów, więc piszę dobrze za pierwszym razem, żebym tylko nie musiał poprawiać.

One thought on “Skundście Państwo som?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.