Jak przygotować wpis na blog (wersja dla leniwych)

Jak przygotować wpis na blog (wersja dla leniwych)

Wpis blogowy to specyficzna forma wypowiedzi, ponieważ jednocześnie musi prezentować cechy artykułu content marketingowego, czasem technicznego, a przy tym być produktem łatwo przyswajalnym, żeby uniknąć „zapchania” czytelnika, który za jednym razem pochłania większą ilość treści.

Tekst na blog firmowy w pigułce

  • Długi. Bo to wpis blogowy, a nie informacja. Jednak przy tym warto pamiętać o konieczności zróżnicowania materiałów dostępnych na stronie (stąd i u mnie artykuły na 300 słów).

  • Lekki. Zakładanie, że profesjonaliści lubią suche fakty, to błąd. Nie lubią – wszyscy kochają treści, które czyta się z łatwością i prawdziwą przyjemnością. Język powinien więc spełniać tę zachciankę.

  • Spontaniczny. Czasem tekst pisze się sam jak od linijki. To dobrze. Jednak jeśli po drodze myśl meandruje, rozprasza się i na powrót skupia… to jeszcze lepiej. Tekst blogowy nie jest jak landing page i nie ma prowadzić do akcji najkrótszą drogą, za to ma zostawać w pamięci czytelnika.

  • Żywy. Tekst na blog musi zachęcać do dyskusji. Nie zawsze oznacza to przełożenie na liczbę komentarzy, ale powinien przynajmniej stanowić asumpt do wewnętrznej kłótni u niektórych czytelników. Wywołanie takiego efektu sprawi, że tekst będzie lepiej zapamiętany (ale nie warto tego robić za wszelką cenę).

  • Aktualny. Są i będą niezłe evergreeny, ale niezależnie od zaszufladkowania tekstu, musi on odpowiadać na bieżące potrzeby. Należy wykorzystywać gorące trendy, aktualnie zyskujące popularność porównania, symbole czy odwołania. Nie tylko zwiększają one wartość literacką, ale ułatwiają znalezienie tekstu.

  • Kompletny. Zawsze jakieś pytania pozostaną bez odpowiedzi, ale autor powinien wyjaśnić jak najwięcej. Nie odpowiadanie na oczywiste pytania nie zwiększa sprzedaży – powoduje, że klient traci zaufanie do sprzedawcy i nic więcej.

Podsumowanie

Wpis na blog jest trudną formą, ponieważ wymaga pogodzenia cech, które są charakterystyczne dla różnych innych form. Jest to jednak jedna z najskuteczniejszych metod na zapadnięcie w pamięć czytelnika, stąd jej olbrzymia wartość.

Grafika Background vector created by Bluelela – Freepik.com

Robert Wąsik

Od 10 lat copywriter. Zdobywam wiedzę, ale prywatnie zostałem nudziarzem. Nie znoszę komputerów, więc piszę dobrze za pierwszym razem, żebym tylko nie musiał poprawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.