Błędy, które zwyczajnie nie dają spać

Błędy, które zwyczajnie nie dają spać

Jest taka kategoria błędów językowych, które są idiotyczne, kretyńskie, irytujące, a jednocześnie nie umiem znaleźć dla nich żadnego – ŻADNEGO – wytłumaczenia. Umiem sobie bowiem wyobrazić, że „poszłem” powstało jako analogia do „poszłam”, ale kto (i jak) wpadł na pomysł napisania „z kąd”?

Niech będzie: z kąd

Jeśli napiszę to nieistniejące słowo jeszcze raz, to zacznę uderzać głową w klawiaturę: z kąd hynjmdef g tb t hynjm hynjm gtbhn gbhynhyn g

Właśnie. Przecież to nawet nie wygląda dobrze. I czym jest „kąd”? Owszem, trafiają się w języku polskim frazeologizmy, które istnieją, mimo że ich elementy składowe nie są używane, ale „kąd”? Nie było takiego słowa, nie ma, i nie będzie. Nie ma znaczenia, ile razy jeszcze ta niepoprawna forma zostanie użyta. Skąd. Skąd. Skąd. Zawsze. Akurat to na szczęście poprawi nawet Word.

Liczyć też nie umiemy

Pisanie idzie słabo, liczenie fatalnie, a pisanie o liczbach to już zupełna porażka. Bo skąd wziął się 10-cio letni? Wiem, że z propagandowych plakatów z dawnej epoki. Ta forma jest jednak zupełnie zbędna w języku polskim, ponieważ niczego nie wyjaśnia i zawiera jeszcze drugi błąd w swoim i tak już błędnym jestestwie.

Kiedy bowiem piszę „sześciokilometrowy”, to sprawa jest jasna: to słowo jest może i długie, ale jak najbardziej poprawne i nie sprawia trudności nikomu, kto w szkole podstawowej opanował czytanie wyrazów dłuższych niż trzysylabowe. Ale jak przerobić to na wynaturzony wariant z liczbą? Sześć-o-kilometrowy? A później 6-okilometrowy, i jeszcze później na 6-o kilimetrowy? A może Nie? Może „sześ-cio-kilometrowy” i dalej do „sześ-cio kilometrowy”? Ale wtedy kolejnym etapem byłoby 6-cio kilometrowy, a z tego wynika, że 6 to nie „sześć” tylko „sześ”. Dziwna liczba.

No i poza wszystkim właśnie pisze się to łącznie. Nie ma żadnego powodu, aby w takich słowach wartość od jednostki w jakikolwiek sposób rozdzielać. A co dla pasjonatów skracania zapisu? Jest w pełni poprawna opcja: 6-kilometrowy, 10-letni, 15-minutowy.

Zapytać się

Co „zapytać się” robi na liście błędów, skoro błędem nie jest? To samo, co „mam pytanie do telewizora”, „chcę zrobić sobie badania” i „jestem samochodem”. Mimo że właściwie wszyscy intuicyjnie wyczuwamy intencję autora takich zwrotów, to nadal są one dwuznaczne, nieestetyczne, a w pewnych sytuacjach utrudniają komunikację. A tu warto przypomnieć, że jasność przekazu jest jednym z powodów, dla których warto zatrudnić copywritera.

Chcesz się zapytać? To się pytaj. Dialog wewnętrzny to wartościowa rzecz. A jeśli chcesz spytać o coś, to pytaj panią, pytaj przechodnia, pytaj męża. W zdaniu „spytam się ciebie” można odnieść wrażenie, że pytanie odbiorą dwie osoby. A może problem polega na tym, że na co dzień zdecydowanie za mało dyskutujemy sami ze sobą?

Chcesz zrobić sobie badania? To sobie zrób. W domu. Po co lekarzowi głowę zawracasz. Chcesz zrobić badania albo chcesz, żeby ci je zrobiono – to już co innego.

Jesteś samochodem? A ile palisz? Nie. Samochodem przyjeżdżasz.

I zgoda – tu już się trochę czepiam, ale używanie form wzorcowych naprawdę nie boli, a poza tym, jak powiedział kiedyś prof. Miodek, jest to jedna z cech, które wyróżniają ludzi kulturalnych.

Ubrać rękawiczki, buty, płaszcz…

Nie. Ubierać, czyli przyodziać coś w coś. Jeśli ubierasz rękawiczki, to pytanie brzmi – w co? Rękawiczki się wkłada, buty wzuwa lub wkłada, płaszcz się zakłada albo wkłada, a czapkę się nakłada

Zamiast jednak bez potrzeby się o tym rozpisywać, proponuję posłuchać „Babki w czapce (kliknięcie przekieruje do Spotify)” Artura Andrusa, bo tam właśnie jest poprawna forma, która pewnie parę osób uszczypnie w ucho.

Godzina czasu, okres czasu…

Wiem, akurat „okres” ma wiele znaczeń, ale w kontekście zdania będzie jasne, że chodzi o wycinek czasu. No a produkowanie takich baboli jak „rok czasu” jest zupełnie niczym nieuzasadnione i jeśli coś takiego pojawia się w tekście, to znak, że najwyższy już czas na pewien okres czasu, choćby na godzinkę czasu iść się zdrzemnąć. 🙂

Grafika wpisu: Icon vector created by Freepik

Robert Wąsik

Od 10 lat copywriter. Zdobywam wiedzę, ale prywatnie zostałem nudziarzem. Nie znoszę komputerów, więc piszę dobrze za pierwszym razem, żebym tylko nie musiał poprawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.